Európai rovarfaj, a kontinens legtermetesebb bogara.
Nevét a hímek megnagyobbodott, agancsra emlékeztető rágójáról kapta, amelynek a párzást megelőző vetélkedésben van szerepe.
A Magyar Rovartani Társaság 2017-ben a nagy szarvasbogarat választotta az Év rovarának.
Védett, vigyázzunk rá!
A fekete földiszeder Magyarországon a ritkás erdők, cserjések, tisztások növénye. A hamvas szeder nyirkos erdőkben jelenik meg tömegesen. A többnyire igen jóízű, C-vitamin tartalmú szeder az ország egyik legfinomabb vadon élő gyümölcs. Megfázáskor és gyomor-bél panaszoknál kitűnően bevált a szárított szederlevélből készült tea.
A zöld gyík elterjedési területének nagy részén, így Magyarországon is, a legnagyobb gyíkfaj. Testhossza akár 40 centiméteres is lehet, amelyből 60%-ot a fokozatosan elvékonyodó farok tesz ki.
A hímek feje és torokrésze párzási időszakban (május-június) világos kobaltkék színt ölt fel.
Erős, rostos, durván szőrös, csavarodó szárával akár harminc méteres magasságig is képes eljutni, házfalakra, oszlopokra, fákra felfutva. Feltűnő termése, a lecsüngő komló toboz, ami olyan, mintha halványzöld pikkelyekből tevődne össze- ezek valójában murvalevelek. A sörgyártás során a tobozt használják fel. Nedves, tápanyagdús talajokon érzi jól magát- például ártéri erdőkben vagy folyók partján.
Forrás: novenyhatarozo.info
A feketefejű liliombogár Európában, Szibériában és Észak-Afrikában szigetszerű foltokban fordul elő. Általában nem gyakori.
A liliombogár nedves rétek, vízpartok, kertek és parkok lakója. A rovar növényekkel táplálkozik. Mind a bogarak, mind a lárvák liliomféléken (Liliaceae) élnek.